Kas ir skibordings un skibordi?

Skibordings (angļu: skiboarding) ir ziemas sporta veids, kas satur dažādus elementus no slidošanas, snovborda un slēpošanas.

Skibordings ir salīdzinoši jauns sporta veids, kas radies un attīstījies Amerikā pagājušajā gadsimtā (it īpaši pagājušā gadsimta beigās), taču tagad tas ir izplatījies arī citās pasaules valstīs, tajā skaitā arī Latvijā.

Latvijā ir vairāki vietas (kalni, trases), kurās var nodarboties ar skibordingu, piemēram, Milzkalns, Kordes trase, Kamparkalns, Zviedru cepure, Siguldas Pilsētas trase, Reiņa trase, Egļukalns u.c. Ja vēlies iegūt lielāku adrenalīna devu un ja vēlies izbaudīt priekus citos lielākos kalnos un trasēs, tad iesakām doties uz tām saucamajām kalnu zemēm, piemēram, Austriju, Slovākiju, Norvēģiju u.c.

Neskatoties uz to, skibordings kā sporta veids lielu popularitāti un interesi sabiedrībā nav ieguvis, jo, piemēram, Latvijā ir salīdzinoši ļoti maz cilvēku, kas zina kaut ko vairāk pastāstīt par skibordingu un skibordiem. Ja mēs tagad ietu pa ielu un katram garāmgājējam uzdotu jautājumu, vai viņš zina, kas ir skibordings, droši vien, ka tikai daži no viņiem mācētu atbildēt, turpretim, ja mēs pajautāju, kas ir slēpošana, droši vien ikviens garāmgājējs zinātu un mācētu atbildēt. Tas pierāda to, ka skibordinga popularitāte Latvijā nav liela.

Vairums cilvēku, kuri savā dzīves laikā ir nodarbojušies ar skibordingu, uzskata, ka to var iemācīties neticami ātrā laika periodā. Nav nepieciešamas ilgas un garas nodarbības, it īpaši, ja cilvēks jau ir apguves prasmes slēpošanā, slidošanā, hokejā, snovbordā u.c.

Skibordingu var uzskatīt par jautru piedzīvojumu visai ģimenei – šis sporta veids var būt pat jautrāks nekā visiem ierastā kalnu vai distanču slēpošana. Kāpēc gan neizmēģināt kaut ko jaunu un ar ģimeni doties nevis slēpot, bet gan skibordot? Tādā veidā iegūstot jaunu pieredzi, patīkamu atpūtu un iespēju aizmirsties no ikdienas dzīves.

Skibordi ir slēpju un snovborda krustojums. Tie ir divreiz platāki, toties divreiz mazāki garumā nekā slēpes.

Jo skibords būs platāks, jo lielāku stabilitāti un saskares laukumu tas varēs nodrošināt, kas savukārt ļauj būt tikpat ātram kā slēpotājam, snovbordistam vai slidotājam. Skibordi ir simetrisiki (stiprinājumi ir pa vidu un priekša no aizmugures neatšķiras), kvalitātes rādītājs ir koka skelets; serdene (angļu: wood core). Skibordiem ir jābūt simetriskiem, lai būtu iespēja braukt arī atmuguriski.

Skibordu garumi mēdz būt dažādi, sākot no 59 centimetriem līdz pat 120 centimetriem. To stiprinājumi ir četru skrūvju – 4 x 4 tipa un non-releasable, kas ir daudz vieglāki nekā parasto slēpju stiprinājumi. Pateicoties šiem te vieglajiem stiprinājumiem, skibordisti var justies brīvi, un tie der gan iesācējiem, gan profesionāliem meistariem.

Skibordu izmēri un uzbūve ir pat ļoti labvēlīga transportēšanai, jo tie neprasa daudz vietas un ir viegli un ērti lietojami.

Svarīgi ir tas, ka (atšķirībā no slēpošanas), braucot ar skibordiem, nav vajadzības izmantot nūjas.

Skibordu kvalitāte (izturība, biezums utt.) var atšķirties atkarībā no to ražotāja. Arī skiborda ražotāji ir visdažādākie – firma “BigFoot” un “Klimax Skiboards” ir ieguvušas lielu atpazīstamību un popularitāti.

Tā kā skibordings ir salīdzinoši diezgan jauns sporta veids, cerēsim, ka tas ar laiku iegūs lielāku popularitāti un interesi iedzīvotāju vidū un ka ar to sāks nodarboties vairums Latvijas iedzīvotāji.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *